Lego - Kto stál za vznikom hračky storočia?

Lego - Kto stál za vznikom hračky storočia?

Lego - Kto stál za vznikom hračky storočia?

Lego poznajú takmer všetci, ale ako celá myšlienka vznikla a prečo sa Lego volá Lego sa dozviete v nasledujúcom článku.  Tento názov je oveľa starší ako prvá kocka z lega. 


V roku 1932 žil v Dánskom meste Billund zručný stolár Ole Kirk Christiansen. Ole sa narodil  v roku 1891 ako desiate dieťa chudobnej rodiny a od detstva sa učil za stolára, pričom sa zameriaval najmä na výrobu nábytku. V roku 1916 kúpil obchod s drevárskymi a tesárskymi výrobkami, ktorý kvôli dôsledku hospodárskej krízy v 20. rokoch minulého storočia musel zatvoriť a prepustiť tak všetkých zamestnancov.

Cítil však zodpovednosť za svojich 4 synov a manželku. Svoju firmu chcel opäť postaviť na nohy a veril, že tentokrát sa mu ju podarí postaviť na pevných základoch. Jedného dňa dostal nápad vyrábať drevené hračky.  Všetky dokázal vyrobiť sám a pri každej si dával veľmi záležať aby boli jedinečné a kvalitné. Olemu sa rozhodol pomôcť jeden zo synov  - Godtfred Kirk Christiansen, ktorý mu začal každý deň po škole pomáhať. Drevené hračky najvyššej kvality postupne začali lákať investorov. Oleho sa rozhodol navštíviť aj veľkoobchodník, ktorému sa hračky tak páčili, že ich chcel predávať na Vianoce vo svojom vlastnom obchode.

Objednávka bola taká vysoká, že sa do firmy mohli vrátiť zamestnanci a spoločne začali pracovať na výrobe hračiek pre obchodníka. Ole mal na starosti takmer všetko od výberu dreva, cez kontrolu a výrobu hračiek, až po balenie. So synom pracovali na objednávke každý deň, aby boli schopní doručiť zásielku ešte pred Vianocami.

Po niekoľkých mesiacoch, keď už bola objednávka takmer hotová, prišiel Olemu list, že veľkoobchodník požiadal o bankrot a hračky, ktoré si objednal, si jednoducho nemôže dovoliť. Ole však nezaváhal ani chvíľu a rozhodol sa ísť na vlastnú päsť predávať hračky do mesta. Hoci bol výborný stolár, ako obchodníkovi sa mu nedarilo. Rozhodol sa preto hračky vymeniť za jedlo, aby aspoň na Vianoce zabezpečil rodinu.

Oleho firma sa držala na trhu veľmi ťažko, preto ho napadlo, že chytľavý a zapamätateľný názov by firmu posunul do popredia. V roku 1934 sa Ole rozhodol spojiť dve dánske slová “leg godt”, čo znamená “dobre hrať” do známeho slova Lego. Čo však vtedy Ole nevedel bolo, že v latinčine Lego znamená “zostavovať”.

Meno Lego sa ujalo a do roku 1936 sa im objednávky pravidelne zvyšovali. Ole sa preto rozhodol celoročný zárobok firmy vymeniť za frézu, čím chcel zvýšiť kvalitu hračiek.

Lego sa postupne stavalo úspešnou firmou, ktorá preukazovala zisky aj po vypuknutí druhej svetovej vojny. V roku 1942 čakala Lego ďalšia skúška. Počas snežnej búrky spadlo na dielňu elektrické vedenie a takmer celá zhorela. Ole už pomaly strácal nádej a veril, že sa mu šťastie otočilo chrbtom. Cítil však zodpovednosť za svojich synov a zamestnancov firmy a aj keď mu požiar zničil všetky modely a nákresy, rozhodol sa vybudovať novú, väčšiu továreň. Výroba hračiek sa znova spustila a firma si postupne začínala budovať meno na trhu.

Do roku 1946 sa firme darilo tak, že sa Ole postupne rozhodol expandovať.  Jedného dňa sa vybral do hlavného mesta Kodaň, kde ho zaujal stroj na výrobu plastových kociek. Po jeho zakúpení začali vyrábať plastových medvedíkov, v čom Ole nevidel svetlú budúcnosť.

Keď sa Godtfred, Oleho syn vracal v roku 1952 domov zo služobnej cesty z Anglicka, kde sa zoznámil s riaditeľom veľkého nákupného centra, vnukol mu myšlienku systému. Systém, ktorý poskytne deťom dostatočný priestor vytvárať vlastné hračky a neposkytne im len hotové riešenie. Chcel hračkami posilňovať detskú predstavivosť a tvorivého ducha. Rozhodol sa preto vytvoriť hrací systém Lego. K hračkám začali predávať napríklad mapu mesta,  na ktorú si deti mohli umiestniť domy a autá vytvorené z kociek Lego. Hrací systém bol tak obľúbený, že sa Lego prvýkrát dostalo aj mimo Dánska. Godtfreda však trápilo, že kocky nedržia pokope. Vytvoril tak unikátny systém trubičiek, ktoré ich dokázali skvele prepojiť. Tento systém sa využíva dodnes.

S detskou predstavivosťou a vzájomným prepájaním kociek sa Legu naskytol prelomový okamih. Z jeho kociek sa dalo vyrobiť takmer všetko na svete a pritom stále inak. Ole Kirk Christiansen sa úspešného momentu nedožil. V roku 1958, ako 66-ročný zomrel. Godtfred zostal na firmu sám a musel sa spamätať z ďalšieho požiaru, ktorý ju zachvátil. Mal však bojového ducha svojho otca a rozhodol sa preto zo situácie vyťažiť maximum.

Predaj stále rástol a tak sa aj firme darilo lepšie prekonať ťažké časy.  Godtfred sa rozhodol úplne zastaviť výrobu drevených hračiek a sústrediť sa len na plastové kocky.

V roku 1961 bolo Lego známe takmer na celom svete a mohlo si dovoliť vybudovať vlastné letisko, aby mohli hračky ľahšie expandovať do sveta. Pri každej návšteve továrne Lego chceli návštevníci vidieť prezentáciu nových modelov a výrobkov. Godtfred sa to rozhodol premeniť na niečo veľké. Vybudoval zábavný park vytvorený z lega, ktorý je dnes známy pod menom Legoland.

Zo začiatku počítal s 200-300 tisíc návštevníkmi ročne. Prvý rok však navštívilo park takmer 600-tisíc ľudí. Od prvého dňa otvorenia parku hostí vítal samotný Godtfred s manželkou a synom. Táto tradícia sa zachovala dodnes.

Aj keď si úspešná firma musela prejsť ťažkými obdobiami, nikdy by sa z nej nestalo to čo je dnes, keby nebolo Oleho a Godtfreda, ktorí verili v kvalitu svojich výrobkov a silu svojich snov.